CANLI | Jose Mourinho’dan Aziz Yıldırım cevabı! Fenerbahçe’nin ana hedefini açıkladı

Fenerbahçe’nin dün resmi sözleşme imzaladığı dünyaca ünlü Portekizli teknik direktör Jose Mourinho için toplantısını düzenlenledi. Ünlü teknik adam, basın mensuplarının sorularını yanıtladı…

CANLI

15:25 03 Haziran 2024

‘BİR TAKIMIN 99, DİĞER TAKIMIN 102 PUAN TOPLAMASI İYİ DEĞİL’

Portekizli teknik adam şöyle devam etti: Bir takımın 99, diğer takımın 102 puan toplaması lig için iyi bir şey değil. Bu farkın kapanması gerekiyor. Umarım lig gelecek sezon daha dengeli ve daha çekişmeli olur. 99 puandan az alalım ama şampiyon olalım.

 

 

15:02 03 Haziran 2024

MARIO BRANCO: 35 MİLYON TARAFTAR HOCANIN ARKASINDA DURACAK

Mario Branco: Kendisine bir dosya sundum. Belirtmiş olduğum gibi bu organizasyonun arkasında anonim bize çok yardımcı olan insanlar var. Hocamıza sunduğumuz objektif gerekçe. Bunun dışında sunduğumuz bir de subjektif bir proje var bu da işin tutkusu. Ben bir yabancıyım kendisi de bir yabancı. Bizler bizi neyin tetiklediğini iyi biliyoruz. Bazen sorularınızda negatif taraflara odaklanabiliyorsunuz ama burada yazılı olduğu gibi Özel Biri, dünyanın en büyük spor kulübünde… Hocamı “Arkanda bir takım değil milyonlar olacak. 35 milyon taraftar var.” Portekiz’in nüfusundan 3 kat daha fazla taraftara sahip. Fenerbahçe’nin taraftar sayısından çok az nüfusa sahip olan Avrupa ülkeleri var. Hocamıza tekrardan teşekkür etmek istiyorum benim sözlerime güvenip, inandığı için. 

Mourinho: Bana sunulan bu belge doğru. Bu işin doğasına biraz aykırı. Genelde teknik direktörler bir kulüple anlaştığında kendi projelerini sunar ama bu kez tam tersi oldu. Kulüp bana projelerini sundu. Manchester United ile Fenerbahçe’ye karşı oynadım. Bana gösterilen bu proje beni etkiledi. İkincisi ise hırs… Benim evimde Londra’da. Londra’dan bir kulübün başına geçip Avrupa kupalarına katılmak mıdır hırs? İtalya’yı sevdiğimi herkes biliyor. İtalya’dan bir kulüple Avrupa kupası kazanmak mıdır hırs? Taraftarlarımızın neyi hayal ettiklerini biliyorum. Ben komfor alanımda olmak istemiyorum. Eğer imkanım olsaydı yarın antrenmana başlayıp haftaya maça çıkmak isterdim. Benim buraya gelmem bir etki yarattı artık benim etki yaratma zamanım geldi.

14:55 03 Haziran 2024

MOURINHO: ANA HEDEFİMİZ SÜPER LİG’İ KAZANMAK

Soru (Ali Koç’a): Hangi projeler Mourinho’yu ikna etti?

Soru (Mourinho’ya): Mourinho, Fenerbahçe taraftarlarına Avrupa kupası sözü verebilir mi? Taraftara ne gibi sözler verebilir?

Mourinho: Sıfır söz verebilirim. Ama tüm hedeflere ulaşmak için elimizden geleni yapacağız. Ana hedefimiz ve ana rüyamız Türkiye Süper Ligi’ni kazanmak. Biz bunun için savaşacağız. İnsanlar büyük düşünüyor ama adım adım gitmemiz gerekiyor. Umarım Avupa Şampiyonası’na katılan oyuncularımız erken elenip evlerine dönerler. Umarım yeni formatındaki Şampiyonlar Ligi’ne katılabiliriz.

Ali Koç: Öncelikle futbol her geçen gün gelişiyor. Her geçen gün sofistike bir hale geliyor. Futbol ne kadar basit bir oyun olursa olsun endüstri geliştikçe daha sofistike bir hal alıyor. Futbıl operasyonu yapısı, işleyiş şekli, buradaki insan kaynağı ve kulübün Avrupa’da nerelere gelmek istediği gibi projeler çok önemli. Hocamız futbol dışındaki işlerle ilgilenmek istemiyor. Futbol departmanımızın işleyiş şekli Mourinho’ya huzur verdi. Her şeyden önemlisi Fenerbahçe… Fenerbahçe’nin tarihi, efsaneleri, beklentileri ve yıllardır beklediğimiz şampiyonluk özlemi de onu tetikledi. Kadro mühendisliğimizin tecrübeli futbolcularla genç futbolcuların iyi harmanlanması ve 3-4 transferle daha hazır olması hocayı etkiledi. Mourinho’ya ‘Fenerbahçe sana ne katacak?’ diye sordum. Mourinho ise “Bana çok şey katacak. Fenerbahçe’ye yıllar sonra şampiyonluğu getirip bunun ardından Şampiyonlar Ligi’nde ve Avrupa Ligi’nde çeyrek veya yarı final yaparsam insanlar Mourinho bu kazanma alışklanlığını Fenerbahçe’ye de kazandırdı demelerini istiyorum.” dedi.

 

14:48 03 Haziran 2024

MARIO BRANCO: TRANSFER ŞAMPİYONU DEĞİL TÜRKİYE LİGİ ŞAMPİYONU OLMAK İSTİYORUZ

Mario Branco: Ben transfer şampiyonu olmak istemiyorum gelecek sezon ligde şampiyon olmak istiyoruz. Transferlerde iyi bir ortan tutturduk. Çalışmalarımızı yaptık. Kadromuzdaki güçlü ve zayıf yönleri belirleyeceğiz. Her hocanın kendi vizyonu ve metodu vardır. Bu çerçevede takımı nasıl güçlendirebileceğimize yöneleceğiz. Hocamızın istediği profilleri biliyoruz. Pazarda hocamızın istediği profildeki oyuncuları biliyoruz. Ama başta da belirttiğim gibi şu anda kulübümüz için özel günlerden geçiyoruz. Seçim olduğu için. Bu kararları vermek kolay değil. Önümüzdeki hafta Pazartesi gününden sonra tam gaz çalışmak için hazırız. Hocamızın dediği gibi zorlu bir yaz olacak. Hem EURO 2024’ün olması hem de turnuvaya katılan oyuncuların tattileri olacak. Şampiyonlar Ligi bizim için çok önemli olacak. Başkanımıza gösterdiği yönetim biçimi için teşekkür ediyorum. Onun hazırladığı finansal yapıyla hocamızın istediği oyuncularla pazara girebileceğimiz düşünüyorum.

14:36 03 Haziran 2024

ALİ KOÇ’TAN TRANSFER AÇIKLAMASI

Soru (Mourinho’ya) : Geçmişte Fenerbahçe’ye rakip olmuştunuz. Fenerbahçe’ye yakışan oyunu sormak istiyorum.

Soru (Ali Koç’a): Fenerbahçe’de önümüzdeki günlerde transferde somut adımlar görecek miyiz?

Mourinho: Takımı tanımam lazım. Avrupa kupalarından önce 4 haftalık çalışma süremiz olacak. İsmail Kartal’a da kariyerinin geri kalanında başarılar diliyorum. Takımı henüz tanımıyorum. Oyuncularım için her zaman iyi biri olamayabilirim. 

Ali Koç: Hocamızın beklentisi doğrultusunda transferler yapacağız. Biz ‘anlaştık’ demeyiz. Gider anlaşır ve getiririz. Mario’nun çalışmaları ve hocamızın belirlediği profiller var. Büyük bir açıklama olacağını sanmıyorum ama çalışmalarımız sürüyor.

14:32 03 Haziran 2024

MOURINHO: FENERBAHÇE’NİN HAKLARINI SAVUNMAK İÇNİ İKİ KERE DÜŞÜNMEM

Soru: Türkiye’de yaşayabileceğiniz saha dışı etkenler ile ilgili size bilgilendire yapıldı mı? Jorge Jesus ve İsmail Kartal, Türkiye’de sportif gerçekleğin olmadığını ifade etmişti.

Mourinho: Portekiz’de Türkiye ligi maçları canlı olarak veriyor. Haftada iki maç yayınlanıyor. Ben Fenerbahçe ile iletişime geçmeden önce de Türkiye ligini düzenli olarak takip ediyordum. Benim de teknik direktör olarak iyi veya kötü yaptığım şeyler vardı. Dünyada daha çok insan Türkiye’yi takip edecektir diye düşünüyorum. Benim tek isteğim Türkiye liginin daha iyi olması ama eğer Fenerbahçe’nin haklarını savunmak için sesimi yükseltmem gerekirse bunu iki kere düşünmem.

14:27 03 Haziran 2024

MOURINHO: BEN FENERBAHÇE’NİN TEKNİK DİREKTÖRÜYÜM

Soru: Aziz Yıldırım başkan seçilirse onunla da çalışacak mı?

Mourinho: Ben gelecekti 2 yıl Fenerbahçe’nin teknik direktörüyüm.Ben Fenerbahçe için çalışıyor olacağım. Ben başkanımız Ali Koç ve sportif direktörümüz Mario Branco buradayken sözleşmeyi imzalayacağım. Her şey çok üst düzey. Bu sabah tesislerimize gittim. Görmüş olduğum seviye çok iyi. Sorumluluklarımın bilincindeyim. Gelecek haftalar bizim içni kolay olmayacak çünkü oyuncularımızın birçoğu Avrupa Futbol Şampiyonası’nda olacak. Takımın içinde bulunduğu organizasyon beni etkiledi. Fenerbahçe taraftarı için her şeyimi vereceğim. 

14:24 03 Haziran 2024

BRANCO: MOURINHO İLE İLETİŞİME GEÇEN İLK KİŞİ BENİM

Mario Branco: Öncelikle sizlerden özür diliyorum. İki yıl oldu ama hala Türkçe’yi öğrenemedim. Ben bu kulübe en iyi çözümleri sunmak için para kazanıyorum. Kronolojiden bağımsız olarak şunu söyleyebilirim ki Mourinho iki senedir Fenerbahçe’nin teknik direktörü. Şu anda spesifik bir durumdan geçiyor olsak da en azından bu sezon için şunu söyleyebilirm ki Jose Mourinho ile Türkiye’ye gelmesi için konuşan ilki kişi benim. Ondan sonra gelişen süreçler politik anlamda benim ilgi alanım değil. Beni ilgilendiren kısmı işin sportif kısmı ve hocamıza sunduğumuz proje. Başkanımızın bu kulüp için sahip olduğu vizyon. Bu bizyon ile futbol tarihindeki en iyi teknik direktörlerden birinin ilgisini çekmeyi sağladık. Dünyada CV’Sinde 3 farklı Averupa kupasını kazanan bir hoca. Fenerbahçe’ye geldi. Bence buna odaklanmanız gerekiyor. Ben de başkanımıza bu önerime güvendiği için ve hocamıza da başkanımızın projesine güvendiği için teşekkür ederim.

14:12 03 Haziran 2024

ALİ KOÇ VE MOURINHO’DAN AZİZ YILDIRIM CEVABI

Soru: Son dönemlerde bazı spekülasyonlar yapıldı. Haftasonu sçeim var. Aziz Yıldırım ‘Mourinho ile biz anlaştık’ yönündeki açıklama var. Nasıl oldu, nasıl gelişti? Aziz Yıldırım ‘Beni aradı, ben de imzayı at’ dedim” dedi.

Ali Koç: Seçim sürecimiz var. Geçtiğimiz sefer tarihin en yüksek katılımlı seçim süreci olmuştu. Fenerbahçe demokrasisinin gelişeceği bir seçim süreci olsun. Şimdiden sonucun camiamıza hayırlı olmasını diliyorum. Biz hayal satmıyoruz gerçekleri anlatıyoruz. 6 senedir yaptığımız transferlerden önce de hiçbir zaman sizlere sızdırmadık. Burada da aynı şey oldu. Sayın Aziz Yıldırım anlaştım dedi. ‘Anlaştım’ demek işin bittiği demek. Böyle bir şey olmadı. Siz çoğu zaman bizleri yavaş kalıyoruz diye tenkit ediyorusunuz. Bazen doğru söylüyor olabilirsiniz. Daha hızlı hareket ediyoruz ve daha planlı hareket ediyoruz. Jose Mourinho’nun burada olması Mario Branco’nun yaptığı bazı temasların sonucudur.

Mourinho: Öncelikle kısa bir giriş yapmak istiyorum. Başkanımızın sözlerşne katılıyorum. Dün buraya gelen tüm taraftarlarımıza teşekkür ediyorum. Ben şu anda bu masada ortada oturuyorum. Ben aslında ona ortada oturmasını söyledim. Eskiden ‘Ben Mourinho’yum‘ diye şaka yapıyordum ama şimdi ‘Ben Fenerbahçe’nin hocasıyım‘ diyorum.

Mourinho’dan Aziz Yıldırım cevabı: Benimle ilk iletişime geçen kişi Fenerbahçe Sportif Direktörü Mario Branco oldu. Bunun sonucu olarak Ali Koç da iletişime geçti benimle. Benim buraya gelmemdeki ilgimi tetikleyen şey bu oldu. Ben hangi kulübe gidersem gideyim çok dedikodu oluyor.

Mourinho’dan transfer sözleri: Ben transfer olarak kimseyle bir şey konuşmadım. Projeyi ve istikrarı görmek istiyorum. Biz sadece isimler üzerinden değil profiller üzerinden konuştuk. Asla isim konuşmadık. Daha net söylemem gerekirse geçmişte çalıştığım kulüplerden hiçbir oyuncuyu gündeme getirmedim. Roma’dan hiçbir oyuncuyu gündeme getirmedim. Şu anda yapmamız gereken şey sakince işlerimizi yapmamız.

Mourinho: Ben serbest durumda bir teknik direktörüdmç Herhangi bir kulüple bir bağlantım yoktu. Kimseye de izin almak için sormadıö. Benim bir ailem ve özel dostlarım var. Menajerim var. Kimseye ne yapacağıma dair bir şey sormam. Fenerbahçe’ye gelmek için bir izin almadım.

14:08 03 Haziran 2024

ALİ KOÇ: MÜTHİŞ BİR KARŞILAMA YAPTIK

Ali Koç: Televizyonlarda bizleri izleyen sevgili Fenerbahçe taraftarları, kongre üyelerimiz, yönetim kurulumuz ve basın mensıpları hepiniz hoş geldiniz. Fenerbahçemizin geleceğe daha güvenle ve umutla bakacağı ilk önemli adımımızı dün sizlerin de huzurunda stadımızda attık. Yeni hocamız Jose Mourinho’ya Fenerbahçe’ye hoş geldin dedik. 25 bin taraftarımıza da teşekkür ediyorum. Hocamıza ümthiş bir hoş geldin kutlaması yaptık. Hocamız ve ekibinden duyduğuma göre de böyle bir karşılamayı daha önce görmediklerini söylediler. 

12:29 03 Haziran 2024

DÜN RESMİ SÖZLEŞMEYİ İMZALADI

Fenerbahçe’nin görüşmelere başladığını duyurduğu dünyaca ünlü Portekizli teknik direktör Jose Mourinho dün İstanbul’a geldi. Jose Mourinho için Kadıköy’de taraftara açık imza töreni düzenlendi.

Canlı Anlatım Özeti

 • ‘BİR TAKIMIN 99, DİĞER TAKIMIN 102 PUAN TOPLAMASI İYİ DEĞİL’
 • MARIO BRANCO: 35 MİLYON TARAFTAR HOCANIN ARKASINDA DURACAK
 • MOURINHO: ANA HEDEFİMİZ SÜPER LİG’İ KAZANMAK
 • MARIO BRANCO: TRANSFER ŞAMPİYONU DEĞİL TÜRKİYE LİGİ ŞAMPİYONU OLMAK İSTİYORUZ
 • ALİ KOÇ’TAN TRANSFER AÇIKLAMASI
 • MOURINHO: FENERBAHÇE’NİN HAKLARINI SAVUNMAK İÇNİ İKİ KERE DÜŞÜNMEM
 • MOURINHO: BEN FENERBAHÇE’NİN TEKNİK DİREKTÖRÜYÜM
 • BRANCO: MOURINHO İLE İLETİŞİME GEÇEN İLK KİŞİ BENİM
 • ALİ KOÇ VE MOURINHO’DAN AZİZ YILDIRIM CEVABI
 • ALİ KOÇ: MÜTHİŞ BİR KARŞILAMA YAPTIK
 • DÜN RESMİ SÖZLEŞMEYİ İMZALADI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x