Finli psikolog, Finlilerin gökkuşağı tükürerek doğmadıklarını, ‘en mutlu ülke’ unvanını kazanmak için verdiği 3 sır:

Birkaç yıldır Finlandiya dünyanın en mutlu ülkesi seçiliyor …

Ben Dünyanın ‘en mutlu ülkesi’ olan Finlandiya’dan bir psikoloğum – İşte sırrımız

Martela , CNBC Make It’e verdiği röportajda “Finlandiya’nın dünyada en az mutsuz insanlara sahip ülke olduğunu söylemek daha doğru olur” dedi ve tüm bu ödüllü davranışların yaygın olarak kabul edilen üç inançtan kaynaklandığını açıkladı. Finlandiya toplumunda ulusal mutluluğa katkıda bulunduğuna inanılan şeyler.

Finliler ‘en mutlu ülke’ unvanını korumak için çok çalışıyor.

Bunlar:

  • Güçlü bir topluluk ve bağlılık duygusu
  • Başkaları için iyilik yapmak
  • Kendisi için net bir amaç bulmak

Martela, bu üç “hayati” kavramın proje için ne kadar önemli olduğunu ve neden bunları kendi günlük yaşamınıza dahil etmeye çalışmanız gerektiğini açıkladı.

Topluluğu teşvik etmek bulmacanın önemli bir parçasıdır.

Martela, “Etrafınızda sizi önemseyen ve sizin de önemsediğiniz insanların olması insanları mutlu ediyor” dedi. “Neyse ki bu, çok zorlu maddi koşullarda bile geçerli olabilir.”
Araştırmalar bunun doğru olduğunu gösteriyor; arkadaşlarınız ve ailenizle kaliteli zaman geçirmek, mali veya maddi durum ne olursa olsun hayatı çok daha iyi hale getirebilir.
İyi işler söz konusu olduğunda, 2023 yılında Ohio Eyalet Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, kaygı, depresyon ve stresin, olumlu bir pekiştirme sözü vermek kadar küçük nezaket eylemleriyle hafifletilebileceğini buldu. Bu eylemler sonunda mutluluk ve tatmin duygusuna yol açtı.

Araştırmalar, arkadaşlarınızla ve ailenizle birlikte olmanın her türlü zorluğun üstesinden gelmenizi sağlayabileceğini gösteriyor.

Martela, “Birine yardım ettiğinizde, başkaları üzerinde olumlu bir etki yarattığınızda, kendi mutluluğunuz ve anlamlılık duygunuz artar” dedi. “Kriz durumlarında birbirine yardım etme fırsatları genellikle çoktur ve bu aynı zamanda bir dayanışma duygusunun oluşmasına da yardımcı olur.”
Martela, amacınızı bulmak çoğumuz için milyon dolarlık bir soru olsa da, toplumun iyiliği için peşinden gitmeye değer bir cevap olduğunu söyledi.

“Güçlü bir amaç duygusu aynı zamanda kötü koşullara tahammül etmeyi de kolaylaştırır” diye belirtti. “Aslında bu koşulları değiştirmeye odaklanmak, kişiyi canlandırabilecek ve mevcut durumunda anlam bulmasına yardımcı olabilecek açık bir amaç kaynağıdır.”

Uzmanlar, hayattaki amacınızı bulmaya çalışmanın topluma bir yardım olduğunu söylüyor.

Sonra tüm bu şeylerin ortak noktasının ne olduğunu düşünün; bir model mi gelişiyor?
Kurumlar önemlidir.

Finlandiya’nın doğal güzelliği, onun mutlu bir ülke statüsüne kesinlikle katkıda bulunmaktadır.
Martela, ülkenin moraline katkıda bulunan bir diğer önemli etkeni ise şöyle sıraladı: “Devlet kurumlarının iyi işleyişi. Ben hükümetlerin insanları mutlu edemeyeceğini ama birçok mutluluk kaynağını ortadan kaldırabileceğini söyleme eğilimindeyim.”
Örneğin birçok ülke kaliteli, uygun fiyatlı sağlık hizmeti ve eğitimi ancak hayal edebilir.Finlandiya’da bu sadece bir norm değil, aynı zamanda beklenen bir şey.Finliler toplumlarının düzgün işlemesini bekliyor, bu da onların mutluluğuna katkıda bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x