Türkiye, Google’a en çok içerik kaldırma başvurusunda bulunan 4’üncü ülke oldu

Türkiye 150 ülke arasında Google’a en fazla içerik kaldırılması başvurusunda bulunan 4’üncü ülke oldu. İlk sırada Rusya, ikinci sırada Kuzey Kore, üçüncü sırada Hindistan var.

Türkiye’nin içerik kaldırması için Google’a yaptığı başvurular her geçen yıl artıyor. Yasaklama istekleri Türkiye’yi zirveye taşıyor. Son 10 yılda 150 ülke Google’dan 335 bin farklı içerik kaldırma talebinde bulundu.

Cumhuriyet’ten Şehriban Kıraç‘ın haberinde yer alan bilgilere göre; başvurularda, toplamda 3 milyon 870 bin ayrı internet sitesi ve sitelerde yer alan sakıncalı olduğu iddia edilen sayfaların kaldırılması talep edildi. Türkiye, 90 bini aşkın taleple 150 ülke arasında dördüncü sırada yer alıyor.

İnternet güvenlik firması Surfshark’ın son yayımladığı rapora göre, Türk devlet kurumları son 10 yılda Google’dan 18 bin 900 defa talepte bulundu. Son 10 yılda en fazla içerik kaldırma talebi Rusya’dan geldi. Rusya, Google’a toplam 215 bin ayrı içerik kaldırma başvurusunda bulundu. Rusya’yı, Kuzey Kore izledi. Kuzey Kore, 10 yılda Google’a 27 bin içerik kaldırılması başvurusunda bulundu. Kuzey Kore’nin ardından 20 bin içerik kaldırılma talebi ile Hindistan üçüncü sırada yer aldı. Dördüncü sırada ise Türkiye var. Türkiye, Google’dan toplam 90 bin 400 bin internet sayfası ve içeriğinin kaldırılmasını talep etti. Türkiye, son on yılda günde ortalama 5 internet içeriğinin kaldırılmasını istedi.

Devlet kurumları istiyor

Türkiye’nin Google’a içerik kaldırma başvurularını mahkemeler ve devlet kurumları aracılığıyla düzenli olarak yaptığı, içerik kaldırılması taleplerinin, yerel kanunların ihlali yönündeki mahkeme kararlarına dayandırılarak yapıldığı, ayrıca sıklıkla Google’dan hakaret, gizlilik veya siyasi nedenlerle içeriği kaldırmasını istediği belirtildi.

Raporda 2019’dan bu yana, Türkiye’de Google’dan içerik kaldırması yönünde en çok talepte bulunan ilk üç kuruluşun başında, Google’a karşı alınmış olan mahkeme kararlarıyla, “Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu” olduğu kaydedildi. “Ulusal güvenlik” Google’a yapılan içerik kaldırılma başvurularında, hükümetler tarafından en sık belirtilen gerekçe olarak öne çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x