Disney, 8,6 milyar dolara Hulu’yu satın alıyor.

Şirket yaptığı kısa bir açıklamada, “Comcast’in Hulu’daki hisselerini adil piyasa değerinden satın alması Disney’in yayın hedeflerini daha da ileriye taşıyacak” dedi. Disney, Hulu’yu devralmanın tamamlanmasının yaklaşık 8,6 milyar dolara (7 milyar £) mal olmasının beklendiğini söyledi. Eğlence devi ABD’de halihazırda Disney+ ve ESPN+ platformlarıyla birlikte sunulan tekliflerin bir parçası olarak Hulu’yu satıyor.

Walt Disney resmi olarak Comcast’in Hulu’daki üçte birlik hissesini satın alma sürecini başlattı; bu anlaşma, Disney’e yayın hizmetinin tam sahipliğini ve bunu Disney+ yayın hizmetine dâhil etme özgürlüğünü verecek. Hulu’nun değeri konusunda karmaşık müzakereler sürerken bankacıların yayıncının adil özsermaye değeri hakkındaki değerlendirmelerine bağlı olacağı açıklandı. Değerlendirme sürecinin zamanlaması belirsiz olsa da Disney, sürecin 2024 yılında tamamlanmasını öngörüyor.

“DİSNEY, HULU’NUN YÜZDE 100 SAHİBİ OLMA İSTİYOR”

Disney’in platformdaki kalan hisseleri satın alma teklifi, iki şirket arasında Hulu’ya en az 27,5 milyar dolar değer veren bir anlaşma kapsamında 2019 yılında başladı. Abonelik tabanlı yayın platformu Hulu, 2007 yılında aralarında 21st Century Fox, Comcast ve CNN’in eski ana şirketi Time Warner’ın da bulunduğu bir grup medya şirketinin ortak mülkiyetiyle kuruldu. 2020’de NBCU kendi aboneliğe dayalı yayın platformu Peacock’u başlattı ve Comcast, programlamayı Hulu’dan Bravo ve NBC şovları da dahil olmak üzere yeni platforma kaydırmaya başladı. Ancak Hulu, hizmetin fiyatı artmaya devam ederken bile 48 milyondan fazla aboneye ulaşan “The Handmaid’s Tale”, “The Bear” ve “Reservation Dogs” gibi orijinal film ve şovlarla büyüme göstermeye devam etti.

Disney ayrıca Hulu hizmetini Disney ve ESPN dahil olmak üzere daha geniş yayın hizmetleri portföyünün bir parçası olarak bir araya getirdi ve daha büyük paketin bir parçası olarak indirimli fiyatla sundu.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x