Hindistan kendi uzay istasyonunu kurmak istiyor

Ülke, son yıllarda uzay programını hızlandırdı ve geçtiğimiz ağustos ayında Ay’ın güney kutbu yakınına bir uzay aracını başarıyla indiren ilk ülke oldu. Kısa bir süre sonra eylül ayında güneşi incelemek için bir araştırma başlattı. Ancak insanlı uzay uçuşu yeni bir alan. Yaklaşan Gaganyaan misyonu, Hindistan’ın kendi yeteneklerini kullanarak uzaya astronot gönderdiği ilk sefer olacak ve şu anda insan mürettebatını destekleyecek araçları test etmeye hazırlanıyor.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin liderliğindeki bir toplantıda, ülkenin uzay ajansı, nihai ay misyonu öncesinde 2025’te ilk insanlı fırlatmayı gerçekleştirmeye yönelik bir plan hazırladı.

Hindistan kendi uzay istasyonunu kurmak istiyor

Şu anda 21 Ekim için planlanan Mürettebat Kaçış Sistemi Test Aracının bir gösteri uçuşunu gerçekleştirecek ve daha sonra fırlatma aracını, içinde insan bulunmayan üç test görevine gönderecek. Sonuç olarak Hindistan, uzaya astronot gönderme öncesinde 20 civarında test planlıyor.

Ülke, “iddialı” olduğu kabul edilen diğer hedeflerini mümkün kılmak için yeni bir fırlatma rampası ve yeni nesil bir fırlatma aracı inşa ettiğini söylüyor. Hindistan’ın 2035 yılına kadar Bharatiya Antariksha İstasyonunu (Hindistan Uzay İstasyonunu) kurmasının ve 2040 yılına kadar Ay’a mürettebatlı bir görev başlatmanın yanı sıra, gezegenler arası misyonlar da var. Modi, bir Venüs yörünge aracının ve bir Mars iniş aracının geliştirilmesine de ilgi duyduğunu ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x